ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Nikon D5 - rekord czułości pobity Antoni Żółciak

2016-01-05
104 komentarzy
429
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Nikon D5 - rekord czułości pobity
Nikon zaprezentował flagową lustrzanką z nową, 20,8-megapikselową matrycą o rekordowej czułości ISO 3 280 000

Targi CES w Las Vegas obrodziły - na porannej konferencji Nikon pokazał nową, flagową lustrzankę, stanowiącą kolejną generację jednocyfrowych korpusów. Model D5 bazuje na pełnoklatkowej, 20,8-megapikselowej matrycy CMOS oraz nowym procesorze EXPEED 5. Jak deklaruje producent, tandem ten wystarczy do pokrycia czułości ISO od 100 do 102400 w zakresie konwencjonalnym i od ISO 50 do ISO 3 280 000 po rozszerzeniu.


Płyta główna z procesorem EXPEED 5
Płyta główna z procesorem EXPEED 5

Najwięcej jednak Nikon mówi o zmianach w autofocusie, gdzie teraz otrzymujemy 153 punkty (z czego 99 krzyżowych), rozłożone w całym kadrze, i technologię 3D Tracking (znaną już z D750), mającą przekładać się na świetną pracę układu w trybie śledzenia.


Układ punktów AF w Nikonie D5
Układ punktów AF w Nikonie D5

Podczas prezentacji firma cytowała nawet jednego z pierwszych testerów, fotografa sportowego Matthiasa Hangsta, który określił system AF w D5 jako najlepszy na świecie. Czułość czujnika Multi-CAM 20K nawet przy -4 EV (ISO 100, 20ºC) ma umożliwiać bezproblemowe ustawianie ostrości zarówno w centrum, jak i na brzegach kadru. Moc obliczeniowa potęgowana jest przez osobny procesor AF ASIC. Nowością jest tu ponadto czujnik pomiaru ekspozycji RGB o dwukrotnie wyższej rozdzielczości (180 tys. pikseli), zapewniający pełniejsze, bardziej dokładne i łagodne przejścia tonalne.

Osoby zaangażowane w tego typu fotografię zainteresuje również możliwość lustrzanki do rejestrowania 12 kl./s (z aktywnym AF) i 14 kl./s (z wyłączonym AF i podniesionym lustrem). Świetną sprawą jest też bufor rejestrujący do 200 RAW-ów w serii.

To jednak nie wszystko - nowy Nikon potrafi również nagrywać klipy w jakości 4K (3840 x 2160 px) z prędkością 30, 25 lub 24 kl./s, natywnym zapisem piksel-do-piksela lub Full HD z szybkością 50 i 60 kl./s. Użyteczną funkcją okaże się zapewne możliwość płynnego przechodzenia między kolejnymi stopniami czułości ISO niezależnie od zmian poczynionych w pozostałych parametrach ekspozycji. Nowością jest tu tryb time-lapse'u w 4K.

D5, na co zwraca uwagę producent, został też wyposażony w stereofoniczne mikrofony, pozostając jednocześnie kompatybilnym z urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak ME-1 czy ME-W1. Do kategorii opcjonalnych dodatków zaliczyć można również adaptery bezprzewodowe - korpus nie został wyposażony w zintegrowany moduł Wi-Fi czy NFC.

Wszystkie ustawienia obsługujemy przy pomocy 3,2-calowego wyświetlacza LCD z panelem dotykowym. Ten, z kolei, został osadzony w wytrzymałej obudowie ze stopu aluminium, którą dodatkowo uszczelniono na wypadek niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Za przechowywanie i transfer danych odpowiadają dwa sloty na karty XQD lub dwa sloty na nośniki Compact Flash (na rynek trafią dwie wersje aparatu), port USB 3.0 oraz gniazdo ethernetowe. Za zasilanie natomiast - litowo-jonowy akumulator EN-EL18a, który po pełnym naładowaniu ma wystarczyć nawet na 3780 klatek (w trybie zdjęć pojedynczych, według szacunków CIPA).

Aparat pojawi się w sprzedaży pod koniec marca tego roku. Sugerowana cena detaliczna nie jest jeszcze znana, natomiast należy się spodziewać, że będzie podobna lub większa od początkowej ceny lustrzanki D4S.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl